SAMOCHÓD FIRMOWY JEDNORAZOWE ZALICZENIE DO KOSZTÓW

JAK JEDNORAZOWO WRZUCIĆ W KOSZTY SAMOCHÓD
OSOBOWY?

·      Wrzuć w koszty samochód za mniej niż 10000 zł!

·      Jak wrzucić w koszty droższy samochód?

·      Co po roku z samochodem, który nie jest środkiem trwałych firmy?

 

Większość małych firm posiada wśród swoich środków trwałych przynajmniej jeden samochód osobowy.  Czy  zakup  takiego auta można jednorazowo „wrzucić w koszty”, czyli zapłacić pomniejszony podatek dochodowy w danym miesiącu, lub przez jakiś czas nie płacić go wcale?

 

Wrzuć w koszt samochód za mniej niż 10000 zł!

Jeżeli kupujesz samochód na firmę i staje się on środkiem trwałym, to zazwyczaj nie możesz uzyskać jednorazowo jego pełnej amortyzacji, po prostu dlatego, że jest on za drogi. Pozostaje Ci wtedy zdanie się na swojego księgowego, który wyliczy jaką comiesięczną kwotę, przeznaczoną na amortyzację, możesz odliczyć od podatku.

Ale co z samochodami poniżej 10000 zł? Takie auto, zakupione na firmę jako środek trwały można jednorazowo odliczyć. Te 10000 złotych to cena netto.

 

Jak wrzucić w koszty droższy samochód?

Jeżeli jednak, pomimo wielu starań,  nie uda Ci się kupić samochodu do kwoty 10000 złotych, i tak istnieje możliwość pełnego odliczenia kosztów zakupu droższego auta (co oznacza pomniejszenie podatku dochodowego w danym miesiącu, lub jego brak przez jakiś czas). Aby skorzystać z takiej możliwości, nie możesz wprowadzić samochodu do środków trwałych firmy oraz musisz zadeklarować, że będziesz korzystać z niego nie dłużej niż rok. (zgodnie z art. 22a ust. 1 oraz 22d ust. 1 ustawy PDOF). Niesie to za sobą określone, korzystne lub mniej korzystne, konsekwencje.

 

·       Korzystne:  Jeśli masz w danym momencie duże przychody, zyskujesz jednorazowo duży koszt podatkowy, a więc to, o czy marzysz i śnisz jako przedsiębiorca każdego miesiąca, czyli mniejszy podatek dochodowy!

 

·       Mniej korzystne: Jeżeli chcesz zużyte na cele firmowe paliwo zaliczyć do kosztów prowadzenia działalności, a co za tym idzie obniżyć comiesięczną podstawę opodatkowania, to masz obowiązek prowadzenia kilometrówki. Jest to ewidencja przebiegu pojazdu, na podstawie której właśnie, rozliczane jest paliwo.

 

Co po roku z samochodem, który nie jest środkiem trwałym firmy?

Jeżeli po upływie roku nie sprzedasz samochodu (lepiej o tym nie zapomnij!), będziesz musiał wprowadzić go do środków trwałych swojej firmy, zgodnie z ceną za jaką go nabyłeś.

Skutkuje to:

·       koniecznością korekty zeznania podatkowego za poprzedni rok

 

·       koniecznością dopłaty podatku dochodowego za poprzedni rok

 

·       możliwością rozpoczęcia amortyzacji pojazdu

 

 

Przedsiębiorco, to co przeczytałeś to wyciąg z zawiłych przepisów podatkowych przetłumaczony z języka księgowego na ludzki, jeżeli czujesz niedosyt, Twój księgowy na pewno wytłumaczy Ci to w bardziej skomplikowany sposób.