Artykuły podatkowe
Wykup samochodu z leasingu, i późniejsza odsprzedaż a skutki w PIT


Wielu przedsiębiorców za formę finansowania zakupu samochodu firmowego wybiera leasing operacyjny.
Jest to bardzo dobra forma, ponieważ raty leasingowe w całości są kosztem(w przyszłym roku nastąpią zmiany, ale o tym w innym artykule).
Jak również istnieje możliwość wykupu takiego samochodu po cenie zazwyczaj dużo niższej niż cena rynkowa w momencie wykupu.
Po zakończeniu umowy leasingu, jest możliwość wykupu takiego samochodu.
W poniższym artykule przedstawię różne sytuacje w momencie, kiedy będziemy chcieli sprzedać taki samochód wykupiony z leasingu.
Wykupiony samochód kwalifikujemy jako środek trwały.
Jeśli zdecydujemy się na zakwalifikowanie wykupionego samochodu
do środków trwałych, to mamy możliwość zaliczenia go do środków trwałych i zaliczania do kosztów amortyzacji, bądź do jednorazowej amortyzacji, jeśli wartość wykupu nie będzie wyższa od 10.000,00 zł.
W momencie sprzedaży takiego samochodu, musimy wystawić fakturę VAT.
Sprzedając samochód mamy możliwość do skorygowania podatku naliczonego, na podstawie art.90b ustawy o VAT, jeśli wartość samochodu
nie przekroczyła 15.000,00 korektę możemy zrobić tylko w ciągu 12 miesięcy od momentu zakupu. Jeśli kwota zakupu była wyższa mamy na to 5 lat, licząc od końca roku w którym został oddany do użytkowania.
Wycofanie samochodu z środków trwałych na cele prywatne
W momencie kiedy będziemy chcieli sprzedać samochód, który uprzednio był środkiem trwałym w naszej działalności gospodarczej, będziemy musieli
to opodatkować w ciągu 6 lat, licząc od pierwszego dnia następującego
po miesiącu wycofania środka trwałego na cele prywatne, zgodnie z art.10 ust. 2 pkt 3 ustawy o PIT. Taki dochód wykazujemy w zeznaniu rocznym w PIT-36.
UWAGA, jeśli przy zakupie środka trwałego przysługiwało nam prawo
do odliczenia podatku VAT, to zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, będziemy zobowiązani naliczyć podatek, przy bezpłatnym przekazaniu na cele prywatne.
Wykup samochodu z leasingu na osobę prywatną
Często po okresie leasingu nie chcemy już użytkować danego samochodu
w naszej działalności gospodarczej. W takim wypadku istnieje możliwość wykupu na osobę prywatną. Trzeba tu zaznaczyć, że raty leasingowe są odrębną transakcją, nie związaną z momentem wykupu. Wykup nie jest konieczny po skończonej umowie leasingu.
Jakie są konsekwencje podatkowe w momencie sprzedaży takiego samochodu?
Samochód, który został wykupiony na cele prywatne, czyli nie został wprowadzony przez podatnika do środków trwałych firmy, przy jego sprzedaży nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.
W momencie sprzedaży samochodu wykupionego z leasingu na cele prywatne, powstaje nam przychód z tego tytułu, ale tylko w okresie 6 miesięcy od momentu wykupu, zgodnie z art.10 ust. 1 pkt 8 lit.d ustawy
o PIT.
Potwierdza to interpretacja indywidualna Ministra Finansów nr DD9.8220.2.56.2016.KZU
17.10.2018 Angelika Patynowska